Koľko stojí zotavujúci spánok? „800 eur… stojí mi jeden matrac naozaj za to?“
Nezriedka sú záujemci o kúpu matraca konfrontovaní s problémom finančnej zmysluplnosti svojej kúpy. Niet divu, keďže všetky cenové kategórie sú propagované tými istými vzletnými sloganmi. Prečo teda zaplatiť o 500 eur viac, keď matrac za 300 eur sľubuje presne to isté?
„Kto má veľa peňazí, môže špekulovať; kto má málo peňazí, nesmie špekulovať.“ – André Kostolany
Kúpa matraca je často považovaná za riziko, pri ktorom sa len ťažko dá odhadnúť, či sa daná investícia naozaj oplatí. Väčšinou skrátka 20 minút skúšobného ležania nie je dostatočný čas, aby človek dokázal odhadnúť vhodnosť spacieho podkladu pre vlastné zdravie. Telo často reaguje na nové styčné body až po niekoľkých týždňoch či mesiacoch, a preto sa naozajstný účinok matraca prejaví až po prekonaní tejto adaptačnej fázy.
„Matrac bol prvé týždne super, ale zhruba po mesiaci som začal mať bolesti chrbta a nemohol som poriadne spať.“ Takto alebo obdobne sa potom prejavuje tento fenomén.
Existuje však riešenie tohto problému. Individualizované matrace poskytujú možnosť prispôsobenia nielen pred, ale aj po kúpe. Prirodzene sú tieto systémy často spojené s vyššími obstarávacími nákladmi. Práve z tohto dôvodu je dôležité uvedomiť si nasledovné:
Priemerná životnosť matraca je 7 až 10 rokov (staršie systémy potom často vykazujú známky opotrebovania alebo ich používanie z hygienických dôvodov nie je vhodné). 7 rokov, to je 2555 dní a nocí. Keď si kúpim matrac za 800 eur, vychádza to na 31 centov za noc. Stojí to teda menej ako jedna žemľa denne.
Užitočné informácie