Otázka ohľadom správneho vankúša nie je vždy jednoduchá, pretože mnohé ortopedické vankúše stoja 200 eur či viac. Otázkou teda je, či sa takáto investícia oplatí.
Podstatné funkcie vankúša je možné vysvetliť rýchlo:
Klasický vankúš:
Ak by existovalo niečo ako klasický vankúš (neexistuje, pretože v prípade vankúšov neexistujú jednoznačne normované veľkosti), spĺňal by síce bod č. 1, teda mäkké uloženie hlavy, ale bod č. 2 by ostal celkom nepovšimnutý. Ide pritom, zhruba povedané, o vrecko s náplňou, ktoré umožňuje „konečný pocit“ mäkkosti pri ležaní. V závislosti od náplne sa potom propagujú jeho ďalšie vlastnosti. Krčná chrbtica sa pritom ponechá na zemskú príťažlivosť a tlačí vankúš natoľko, nakoľko to anatomické pomery pripúšťajú. Z dôvodu pôsobenia sily nadol je rovné uloženie krčnej chrbtice nemožné a dochádza k zakrivenej polohe pri spaní, čo má za následkom bolesti a pnutia.
Ortopedický vankúš:
Ortopedický vankúš je vyrobený z jedného kusu hmoty. Niekedy je to latex, niekedy studená pena, niekedy viskoelastická látka a existujú ešte mnohé ďalšie druhy tzv. jadier vankúšov. Svojský tvar tzv. ortopedického vankúša je daný nutnosťou umožniť bod č. 2, teda oporu krčnej chrbtice a jej uloženie. Pri používaní polohy naboku pôsobí hrubší základ vankúša ako klin medzi matracom a krkom. Podľa výšky tak vankúš prispieva k uloženiu krčnej chrbtice a podporuje rovné ergonomické uloženie krčnej chrbtice.
Tzv. „ortopedický“ vankúš je teda lepší ako klasický vankúš, pretože okrem mäkkého uloženia hlavy zohľadňuje aj oporu krčnej chrbtice.
ALE… Vždy existuje nejaké ale! Vankúš sa nemá, rovnako ako rošt a matrac, vnímať izolovane. Musí zapadnúť do sústavy matraca a roštu a v ideálnom prípade byť zladený s osobou, ktorá ich bude na spánok používať. Výška vankúša musí byť zvolená podľa toho, ako klesne rameno v ramennej zóne matraca, inak dochádza aj v prípade „najlepšieho a najdrahšieho“ vankúša k napätiu a bolestivým stavom. Prispôsobenie vankúša podľa matraca a používateľa je bezpodmienečne nevyhnutné na to, aby sa mohli uvoľniť kosti/medzistavcové platničky a nervy. Rovnako sa odporúča kontrola uloženia krčnej chrbtice.
ZHRNUTIE: Tzv. ortopedické vankúše sú dobrá vec. Berú sa pri nich do úvahy podstatné funkcie, ktoré má vankúš mať. Treba však dbať na prispôsobenie k vlastnému matracu.
Užitočné informácie